Veterinární klinika Na Slunci, s.r.o., Holíkova 1a, 58601 Jihlava  |  IČO: 28265424 DIČ: CZ28265424  |  567 305 865  |  603 823 973   |    info@veterina-naslunci.cz

Sterilizace – ano či ne?

Kastrace feny


     Neustále se setkáváme s názorem, že každá fenka by měla ze zdravotních důvodů mít štěňata. Tento mýtus přetrvává v povědomí veřejnosti snad už desítky let. Důvodem těchto úvah jsou dva faktory, které ovlivňují veřejné povědomí:

  1. Jedním důvodem je oprávněná obava majitelů fen, že při hárání (období, kdy je fenka schopna oplodnění) se objevují některé nemoci související se změnami hladiny pohlavních hormonů v těle. Tyto obavy jsou oprávněné, k příčinám a následkům se vyjádříme v dalším textu.
  2. Vyloučení těchto rizik představuje vžitý názor, že pokud bude mít fena alespoň jednou za život štěňata, toto riziko nehrozí.


     Rádi bychom tedy zveřejnili některá fakta a odborné poznatky, které objasní situaci a dovedou majitele svých oblíbenců k racionálnějšímu pohledu na tuto problematiku.
     Vzhledem k tomu, že většina fen hárá 2x ročně, dochází na sliznici dělohy k razantním fyziologickým změnám umožňujícím uhnízdění vajíček. Toto období trvá cca 9-28 dní a čím trvá déle, tím představuje vyšší riziko komplikací po hárání. V přírodě  samičky psovitých šelem každoročně zabřeznou a porodí štěňata. Graviditou se opravdu sníží riziko patologických změn na děloze a při každoroční březosti je navozen přírodě podobný stav a feny většinou problémy souvisejícími s háráním netrpí. Pro chovatele, který má pejska pro radost, je však každoroční reprodukce své feny značně časově náročnou situací. O štěňata i fenku je nutné svědomitě pečovat i několik měsíců. Bez dozoru a zvýšené pozornosti je zdárný úspěch odchovu štěňat velice nejistý. Kastrace feny představuje preventivní zákrok, kterým se vyloučí mnoho nežádoucích zdravotních rizik spojených s působením hormonů v průběhu hárání.

Komfort:

  •     fena nehárá ( “nešpiní” v bytě )
  •     nemá tzv. “falešnou březost”, omezí se riziko nežádoucí laktace a zánětů mléčné žlázy
  •     nepřitahuje psy z okolí
  •     nemůže onemocnět zánětem dělohy
  •     odstranění vaječníků snižuje riziko vzniku cukrovky  (u fen je vazba metabolizmu cukru na funkci vaječníku)
  •     nemůže dojít k nežádoucímu “nakrytí” – zabřeznutí
  •     prevence vzniku cyst na vaječníku
  •     vylučuje se vznik přecitlivělosti (alergie) na pohlavní hormony


V rámci objektivity je nutno připomenout některé nežádoucí jevy spojené s kastrací:

  •     u agresivních fen se kastrace nedoporučuje
  •     obezita je dalším a významnějším jevem, zvláště u fen, kterým tzv. “chutná”.To lze lehce vyřešit  omezením krmné dávky a   zakoupením kvalitních kaloricky méně vydatných granulí, které jsou k těmto účelům speciálně vyráběny.

Kastrace kočky


       Zde platí podobné aspekty s některými odlišnostmi souvisejícími se způsobem chovu kočky. Kastrace kočky chované v bytě je vhodným opatřením, kterým docílíme její přítulnost a mazlivost.
    Venkovní kočky Vám nebudou vodit početné potomstvo, které budete obtížné rozdávat svým přátelům. Nabídka výrazně převyšuje poptávku. Přemnožené, hladovějící, nemocné a polodivoké kočky nejsou přínosem pro okolní přírodu ani pro ně samotné. S nehumánní likvidací koťat nelze souhlasit. Ani útulky o kočky nejeví zájem. Neustále nám telefonují lidé, že mají v okolí přemnožené kočky, které jsou ve zbědovaném stavu a je velice obtížné tento problém řešit. Kastrace je vhodným řešením situace.

Sdílejte příspěvek: